Back to News Video: Victoria name 2017-18 male Under-17 trial squads

Cricket Victoria has today announced the Under-17 Country and Metro trial squads for the 2017-18 season.

The squads have been selected based on a combination of Under-16 State Championships and 15-and-under School Sport Australia (SSA) National Championships performances, as well as player talent and region nominations.

Mackenzie Harvey (Metro) and Paddy Rowe (Country) have been named after representing Victoria and in turn Cricket Australia Under-17 XI in last season's Under-19 National Championships.

Training sessions will be conducted throughout June-July at the MCG and Maribyrnong College, and will include skills, game sense, strength and conditioning, nutrition and mental skill components.

Ahead of phase two, squads will be reduced at which point further training sessions and trial matches will be conducted before final teams are picked in mid-August.

The program has recently seen the likes of Will Sutherland, Mitch Perry and Zak Evans all develop their games and go on to represent Australia at an underage level - highlighting the success of the Victorian pathway and journey to the elite.

Congratulations also to Victorians Jake Fraser-McGurk and Yash Pednekar who have been selected in this year's Cricket Australia Under-16 XI following strong performances at the 15-and-under National Championships.

This year, the Cricket Australia Under-17 National Championships are being held in the Sunshine Coast and Brisbane from September 25 - October 5.

Victoria Under-17 Country Trial Squad

Barwon Rockets

Jack Benstead

Tanner Bruhn

Tom Courtney

Lachlan Handley

Callum Stow

 

Central Highlanders

Matt Harris

Fraser Hay

Riley Vernon

 

Gippsland Pride

Blair Clymo

Alex Geyer

Lachlan Patterson

Jonah Serong

Bryce Worboys

Jake Wynd

 

Mallee Murray Bulls

Campbell Griffiths

Jayden Hunt

Patrick Keogh

Kobe Smith

Matthew Thomas

 

North Easy Country Knights

Liam Fitzsimmons

James Jordon

Lachlan Paton

Oliver Willett

 

Northern Rivers

Izac Artavilla

Zane Keighran

Todd Murphy

Harry Tonks

James Vlaeminck

 

South East Country Sharks

Henry Alexander

Joshua Ash

Mitchell Cammarano

David Charman

Jason Cox

Mitchell Davey

Jai Elcock

Zac Garnet

Ryan Hammel

James Long

Joshua Peet

Patrick Rowe

 

Western Waves

Dom Bandara

Lachie Field

Tom Jackson

Bailey Jenkinson

Samuel Roberts

Jordi Withers

 

Victoria Under-17 Metro Trial Squad 

Inner East Emus

Bailen Clarke

Jack Di Stefano

Douglas Warren

 

Inner South East Scorpions

Sashin Garber

Will Lovell

Angus Robbins

Max Stevenson

Kyle Viccars

 

North West Wizards

Stephen Mihelakos-James

Kyle Novacek

Fergus O'Neill

Angus Price

Zac Thomson

 

Northern Falcons

Ben Crick

Max Dennehy

Christian Ewings

Elliot Pendlebury

Tarwan Rennie

KaranDeep Singh

 

Outer East Eagles

Zac Corcoran

David Maddox

Zach Martin

Ethan Walker

 

Southern Pioneers

Ashley Chandrasinghe

Triyan DeSilva

Dulnath Hendawitharana

Chansika Kapukotuwa

Nathan Munasinghe

Nivin Sathyajith

Dylan Vanderwert

 

South East Bayside Breakers

Tom Buchanan

Mackenzie Harvey

Campbell Lord

Michael Parsons

Ben Pryor

Miles Sellenger

Noah Severin

Zac Sleeman

Jakob Woinarski

 

Western Spirit

Alexander Cesarios

Max Hatzoglou

Cameron Jackson

Matthew Watt

Jackson Watt

Blake Aggelis

Dylan Brasher

 

Cricket Australia Under-16 XI 

Yash Pednekar (Southern Pioneers)

Jake Fraser-McGurk (Inner East Emus)

Proudly Supported By