The squads have been selected based on a combination of Under-16 State Championships and 15-and-under School Sport Australia (SSA) National Championships performances, as well as player talent and region nominations.
Mackenzie Harvey (Metro) and Paddy Rowe (Country) have been named after representing Victoria and in turn Cricket Australia Under-17 XI in last season’s Under-19 National Championships.
Training sessions will be conducted throughout June-July at the MCG and Maribyrnong College, and will include skills, game sense, strength and conditioning, nutrition and mental skill components.
Ahead of phase two, squads will be reduced at which point further training sessions and trial matches will be conducted before final teams are picked in mid-August.
The program has recently seen the likes of Will Sutherland, Mitch Perry and Zak Evans all develop their games and go on to represent Australia at an underage level – highlighting the success of the Victorian pathway and journey to the elite.
Congratulations also to Victorians Jake Fraser-McGurk and Yash Pednekar who have been selected in this year’s Cricket Australia Under-16 XI following strong performances at the 15-and-under National Championships.
This year, the Cricket Australia Under-17 National Championships are being held in the Sunshine Coast and Brisbane from September 25 – October 5.
Victoria Under-17 Country Trial Squad
Barwon Rockets
Jack Benstead
Tanner Bruhn
Tom Courtney
Lachlan Handley
Callum Stow
Central Highlanders
Matt Harris
Fraser Hay
Riley Vernon
Gippsland Pride
Blair Clymo
Alex Geyer
Lachlan Patterson
Jonah Serong
Bryce Worboys
Jake Wynd
Mallee Murray Bulls
Campbell Griffiths
Jayden Hunt
Patrick Keogh
Kobe Smith
Matthew Thomas
North Easy Country Knights
Liam Fitzsimmons
James Jordon
Lachlan Paton
Oliver Willett
Northern Rivers
Izac Artavilla
Zane Keighran
Todd Murphy
Harry Tonks
James Vlaeminck
South East Country Sharks
Henry Alexander
Joshua Ash
Mitchell Cammarano
David Charman
Jason Cox
Mitchell Davey
Jai Elcock
Zac Garnet
Ryan Hammel
James Long
Joshua Peet
Patrick Rowe
Western Waves
Dom Bandara
Lachie Field
Tom Jackson
Bailey Jenkinson
Samuel Roberts
Jordi Withers
Victoria Under-17 Metro Trial Squad
Inner East Emus
Bailen Clarke
Jack Di Stefano
Douglas Warren
Inner South East Scorpions
Sashin Garber
Will Lovell
Angus Robbins
Max Stevenson
Kyle Viccars
North West Wizards
Stephen Mihelakos-James
Kyle Novacek
Fergus O’Neill
Angus Price
Zac Thomson
Northern Falcons
Ben Crick
Max Dennehy
Christian Ewings
Elliot Pendlebury
Tarwan Rennie
KaranDeep Singh
Outer East Eagles
Zac Corcoran
David Maddox
Zach Martin
Ethan Walker
Southern Pioneers
Ashley Chandrasinghe
Triyan DeSilva
Dulnath Hendawitharana
Chansika Kapukotuwa
Nathan Munasinghe
Nivin Sathyajith
Dylan Vanderwert
South East Bayside Breakers
Tom Buchanan
Mackenzie Harvey
Campbell Lord
Michael Parsons
Ben Pryor
Miles Sellenger
Noah Severin
Zac Sleeman
Jakob Woinarski
Western Spirit
Alexander Cesarios
Max Hatzoglou
Cameron Jackson
Matthew Watt
Jackson Watt
Blake Aggelis
Dylan Brasher
Cricket Australia Under-16 XI
Yash Pednekar (Southern Pioneers)
Jake Fraser-McGurk (Inner East Emus)
Please note that Lane Bookings cannot be purchased in the same cart transaction as other online shop orders – they must be purchased separately.
No products in the cart.